Nie odbieraj nieznanych numerów bez sprawdzenia!

To kolejna forma wyłudzania pieniędzy od niczego nie spodziewających się użytkowników telefonów komórkowych. O ile łatwo ustrzec się pułapki płatnych smsów, o tyle tutaj sytuacja jest poważniejsza. Wystarczy odebrać telefon, aby obciążyć swój rachunek całkiem pokaźną sumą.

Jak to działa? Oszust dzwoni do nas z numeru z prefiksem kraju położonego w Afryce. Gdy odbierzemy, okaże się, że jest to głuchy telefon. Po drugiej stronie nikt się nie zgłosi. Mija kilka sekund zanim kończymy połączenie. Ale te kilka sekund może kosztować majątek. Jak się temu ustrzec? Nie odbierać połączeń od numerów z dziwnym prefiksem takim jak np. +243.

Istnieje również inna metoda tego oszustwa. Ktoś wysyła nam pojedynczy sygnał, którego prawie nigdy nie zdążymy odebrać. Wielu z nas oddzwoni, aby upewnić się czy nie dzwonił ktoś znajomy. To kolejny błąd. Być może właśnie nawiązujemy połączenie z płatnym numerem, gdzie minuta połączenia może nas kosztować nawet 10zł. Również tutaj, istnieje prosty sposób aby ustrzec się utraty środków. Istnieją strony internetowe, na których użytkownicy alarmują o niebezpiecznych numerach, na których można stracić fortunę. W zasadzie, wystarczy wpisać wydzwaniający numer w wyszukiwarkę Google, a na pewno trafimy na odpowiednią stronę. Jeśli nie znajdziemy żadnych ostrzeżeń przed danym numerem, wtedy możemy zaryzykować oddzwonienie, być może naprawdę dzwonił ktoś znajomy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *